[Brussels Headlines nagłówek]
  Brussels Headlines nr 10/2021
[GłosBiznesu]           

 

Drodzy Czytelnicy,

Grudniowy numer Brussels Headlines poświęcony jest przedstawieniu planów ekspertów Lewiatana w kontekście unijnej agendy legislacyjnej w 2022r. Zachęcam do zapoznania się z komentarzami nt. planowanych działań w obszarze energii i klimatu, agendy cyfrowej, jednolitego rynku UE oraz polityki zdrowotnej. Zapraszam także do przeczytania o aktywności naszych przedstawicieli w EKES, jak również o priorytetach BusinessEurope dla prezydencji Francji w Radzie UE, przekazanej przez szefów federacji na ręce prezydenta Macrona.

W imieniu Zespołu Brussels Headlines, chciałabym złożyć Państwu życzenia rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku! Liczę, że będziemy mieli wiele okazji do współpracy i wzmacniania głosu polskiego biznesu w stolicy Unii Europejskiej.

#LewiatanEU
#LewiatanEurope

Kinga Grafa, dyrektorka biura Lewiatana w Brukseli

[Wydarzenia]

 

[SCREEN]

Wideo: Kinga Grafa w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną mówi o polskim lobbingu w Brukseli

Jak wygląda proces lobbingu w Unii Europejskiej? Dziennik Gazeta Prawna rozmawiał o tym z Kingą Grafa, dyrektorką Konfederacji Lewiatan w Brukseli. - Uważam, że trzeba odczarować słowo lobbing, bo rzeczywiście w Polsce brzmi niejednoznacznie czasami kojarzy się źle, z aferami. A lobbing to podstawowy element systemu demokratycznego - powiedziała Kinga Grafa.
Apel BusinessEurope do Rady Europejskiej: potrzebujemy ogólnoeuropejskiej koordynacji
Komisarz Thierry Breton był gościem Konfederacji Lewiatan
   [Komentarze]

 

 [Aleksandra Musielak]

Rynek cyfrowy – z czym zmierzą się przedsiębiorcy w przyszłym roku?

Droga ku cyfrowej dekadzie w Europie jest wciąż długa i pełna wyzwań. Ambicją KE było i jest uczynienie cyfryzacji motorem wzrostu gospodarczego oraz wzmocnienie pozycji UE jako lidera cyfryzacji. Bruksela w 2021 r. postawiła zatem mocno na regulacje "cyfrowe", w tym na działania na rzecz bezpiecznej cyfryzacji i usprawnień na rzecz konsumentów w obszarze telekomunikacji.

Aleksandra Musielak, Ekspertka Departamentu Prawa Gospodarczego ds. Cyfrowych

 [Elżbieta Dziuba]

W 2022 Europa nadal będzie podążać drogą ku cyfrowej dekadzie

Mijający rok obfitował w nowe propozycje unijnych regulacji, których celem było przybliżenie Europy ku pełnej transformacji cyfrowej. Główne cele Komisji Europejskiej w nadchodzącym będą podobne. Bruksela nadal będzie podejmowała starania, aby Unia Europejska stała się prawdziwym liderem bezpiecznej, godnej zaufania i ukierunkowanej na człowieka technologii.

Elżbieta Dziuba, Ekspertka Departamentu Prawa Gospodarczego ds. Cyfrowych

 [Lech Pilawski]

Nowy rok, nowe prace

Komisja Europejska przyjmuje kolejne dokumenty strategiczne, a za nimi powstają kolejne dyrektywy, rozporządzenia, przeglądy, programy. I pewnie nie może być inaczej. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że zbyt rzadko oceniamy rezultaty starych i nowych polityk, że nie mamy dostatecznie aktualnych danych, a rzeczywistość zmienia się dziś zdecydowanie szybciej i statystyki z lat ubiegłych nie odzwierciedlają dobrze rzeczywistości.

Lech Pilawski, doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan 

[Kinga Grafa]

7 priorytetów biznesu dla Unii Europejskiej na 2022 rok

Prezydenci poszczególnych federacji zrzeszonych w BusinessEurope (w tym Konfederacja Lewiatan) przyjęli w Paryżu deklarację, w której wskazali siedem priorytetowych obszarów dla francuskiej prezydencji w Radzie UE. Przewodnictwo Francji rozpocznie się 1 stycznia. Cele przekazane na ręce prezydenta Francji Emmanuela Macrona będą drogowskazem dla działalności Konfederacji Lewiatan na poziomie UE w kolejnym roku.

Kinga Grafa, Dyrektorka Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, Stały Przedstawiciel przy BusinessEurope

 [Kacper Olejniczak]

Rok 2022 dla sektora Life Sciences w kontekście prac instytucji unijnych

2022 będzie ważnym rokiem w zakresie działalności instytucji unijnych dotyczącej sektora Life Sciences - w tym branży spożywczej i farmaceutycznej. Przed nami liczne inicjatywy legislacyjne, które mogą istotnie wpłynąć na prowadzenie biznesu. Poniżej znajdą Państwo krótkie podsumowanie najważniejszych, naszym zdaniem, przyszłych działań Komisji Europejskiej.

Kacper Olejniczak, Ekspert Departamentu Prawa Gospodarczego ds. Branży Life Sciences

 [Roksana Kozłowska]

2022 pod znakiem neutralności klimatycznej i pakietu Fit For 55

W lipcu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła ambitny pakiet reform legislacyjnych tj. Gotowi na 55 (ang. FIT for 55), który ma umożliwić osiągniecie celu jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. do 2030 r., angażując wszystkie sektory gospodarki. Pakiet ten jest zestawem narzędzi prawodawczych, które mają służyć realizacji celów zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie i Europejskim prawie o klimacie.

Roksana Kozłowska, ekspertka Departamentu Energii i Zmian Klimatu

[Adam Dorywalski]

Jednolity Rynek UE – czego możemy spodziewać się w 2022?

Unijne instytucje zapowiadają dalsze pogłębianie jednolitego rynku i likwidowanie istniejących na nim barier. Biorąc jednak pod uwagę rosnące tendencje protekcjonistyczne w wielu państwach członkowskich, można mieć poważne obawy co do tego, na ile owe głośne zapowiedzi będą realizowane, a także co do kształtu proponowanych regulacji.

Adam Dorywalski, Ekspert ds. UE Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli

 
[Agenda BusiessEurope]

 

Paris Declaration - BusinessEurope's Council of Presidents
BusinessEurope recommendations for the EU Global Gateway initiative
Follow-up on the impact assessment of the adopted Mobility Package I - Letter from Markus J. Beyrer to European Commissioner Adina Vălean
EU’s social policy should not interfere with Member States’ competences  
Taxonomy reporting - Letter from Markus J. Beyrer to Mairead McGuinness  
EU Commission proposal ignores the diversity of platform work  
Pan-European coordination needed to avoid undermining the recovery - Message to the European Council meeting on 16-17 December 2021  

 

Lewiatan        

Konfederacja Lewiatan

Biuro w Brukseli

          
Av. de Cortenbergh 168 1000 Brussels, Belgium  Tel. (+32) 2 732 13 06 www.konfederacjalewiatan.pl
lewiatan@konfederacjalewiatan.pl

Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka